Termotransfer

Niewielkie nakłady to idealne pole do wykorzystania termotransferu. Tą techniką można wykonywać nadruki nawet od 1 sztuki! Napisy, logo, nieskomplikowane grafiki nadają się świetnie do tej metody nadruku. Czasami nadruk folią flex jest mylnie określany jako „naprasowywanka”. Możesz użyć takiego określania, o ile Twoje domowe żelazko wygląda w ten sposób:

Termotransfer - 88743
Prasa termotransferowa wygląda (i działa) trochę inaczej niż żelazko

Jeśli Twoje żelazko jest trochę mniejsze, proponujemy, aby nazywać rzeczy po imieniu i stosować terminologię fachową 🙂 Termotransfer to metoda nadruku polegająca na wgrzaniu na tkaninę specjalnej folii flex lub flock z uprzednio przygotowanym projektem wyciętym na ploterze tnącym. Właściwa jakość folii (im świeższa, tym lepsza), duży nacisk, wysoka temperatura (około 170 stopni Celsiusza w przypadku nadruku na bawełnie) i odpowiednio długi czas wgrzewania (kilkadziesiąt sekund) gwarantują bardzo wysoką odporność na pranie.

Czym różni się flex od flocka?

Flex to folia o gładkiej powierzchni. Flock to grubsza folia, która ma strukturę przypominającą „meszek”. Istnieją różni producenci i różne rodzaje folii przeznaczone do termotransferu. Oprócz kolorów, jedną z kluczowych dla końcowego efektu różnic jest grubość użytej folii. Po wielu latach testów i zbieraniu opinii, naszym klientom rekomendujemy nadruki przy użyciu najcieńszych folii. Przykładowy wzornik dostępnych kolorów:

Termotransfer - 87262
Wzornik kolorów folii flex do wyboru
Termotransfer - 87277
Wzornik kolorów folii flock do wyboru

Do zdecydowanej większości nadruków taka gama kolorystyczna wystarcza. Zastosowanie folii uniemożliwia wykonanie przejść tonalnych między kolorami (gradientów). W większości drukowanych projektów nie ma przejść tonalnych, więc nie jest to znaczące ograniczenie.

Nakłady jednostkowe

Jedną z największych zalet termotransferu jest możliwość wykonania nadruku nawet od 1 sztuki, ponieważ nie ma kosztów przygotowania. Plik wektorowy z projektem jest przesyłany do plotera tnącego, gdzie folia zostaje wycięta wedle wzoru.

Jak się robi koszulki z nadrukiem?

Poniższej zobaczysz proces produkcji na video, które nagraliśmy jeszcze w pierwszej siedzibie naszej firmy: Termotransferem wykonuje się nadruki na bluzach, odzieży roboczej, odzieży sportowej i generalnie na większości tkanin, zarówno naturalnych jak i syntetycznych, dzięki różnym rodzajom stosowanych folii.

Zalety i wady termotransferu

  • nadruk nawet od 1 sztuki
  • brak kosztów przygotowania
  • wysoka trwałość nadruku
  • duża ilość kolorów folii, również folie efektowe, efekt meszku w przypadku flocka
  • brak przejść tonalnych między kolorami
  • minimalna wielkość detali w nadruku: 2-3 milimetry

Jeśli Twój projekt ma przejścia tonalne lub planujesz druk powyżej 20 sztuk sugerujemy nadruk cyfrowy.    

WAŻNE: Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak ”najlepsza metoda nadruku”. Każda technika druku ma swoje mocne i słabe strony. Dużo (a właściwie najwięcej) zależy też od umiejętności drukarza, a także stosowanych materiałów i sprzętu. Istotne są też tak „nietechniczne” aspekty jak gust i indywidualne oczekiwania klienta co do końcowego efektu. Rolą profesjonalnej firmy jest zaproponowanie najbardziej adekwatnych rozwiązań pod Twoje konkretne potrzeby.

Termotransfer - 88746
Przykłady druku flex i flock

Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedz się więcej!

Poznaj wszystkie techniki nadruku dostępne w naszej firmie:

Przeczytaj unikalne porady dotyczące różnych aspektów związanych z drukowaniem: