Skończyłeś tworzyć swoją wymarzoną grafikę, którą chciałbyś wydrukować na odzieży dla siebie lub potrzebujesz prezentu w formie koszulki dla bliskiej Ci osoby, ale nie wiesz jaka technika druku będzie do tego najbardziej odpowiednia?

Bez obaw! Ten artykuł pomoże Ci ją wybrać.

Technologia druku zależy głównie od poniższych czynników:

  • ilości sztuk odzieży
  • rodzaju odzieży
  • składu materiału odzieży (bawełna czy poliester)
  • ilości kolorów nadruku
  • wielkość nadruku
  • wyglądu ogólnego grafiki
  • czy występują przejścia tonalne kolorów / gradienty, czy są drobne szczegóły lub bardzo cienkie linie…
  • formatu w jakim posiadasz grafikę: wektor (.cdr, .eps, .pdf, .ai) , obraz zamknięty – bit mapa (.tiff, .png, .jpg)
  • czasu na realizację

Po otrzymaniu tych informacji, będziemy mogli dobrać odpowiednią technikę druku dla Twojego pomysłu.

Jeżeli chciałbyś już teraz wiedzieć więcej, żeby móc samodzielnie skorzystać z cennika nadruków:  https://printexpress.pl/cennik/znakowanie-odziezy-netto/ , zapoznaj się z opisem poszczególnych technologii.

Techniki druku, których możemy użyć od 1 szt odzieży

Folia flex (gładka) oraz folia flock (o strukturze meszka)

Trwała technika druku, którą możemy zastosować na odzieży bawełnianej lub poliestrowej (ale tylko na jasnych kolorach odzieży, gdzie nadruk byłby w ciemnym kolorze). Napisy, logo i nieskomplikowane grafiki nadają się świetnie do tej metody nadruku.  Najczęściej stosuje się ją przy grafikach jednokolorowych, ale proste grafiki możemy zrobić również w dwóch czy trzech kolorach (bez przejść tonalnych).  Grafika do tego typu druku nie powinna mieć zbyt drobnych napisów czy elementów i cienkich linii Najcieńsza linia do druku musi mieć przynajmniej 1 mm, a najlepiej 1,5 mm. Napisy powinny mieć minimum 5 mm wysokości, a najlepiej 7 mm. Grafika do druku w tej technologii powinna być przygotowana w wektorach (.cdr, .eps, .pdf, .ai). Dostępna kolorystyka folii flex / flock w klasycznych kolorach:

Folia flex z blokerem

Ten rodzaj folii stosujemy na materiałach poliestrowych. Dzięki specjalnemu blokerowi unikniemy migracji koloru koszulki na nadruk. Szczególnie przy druku w kolorze białym należy użyć folii z blokerem. Pozostałe informacje są identyczne jak przy standardowej folii flex. Dostępna kolorystyka folii flex z blokerem:

Więcej informacji o druku foliami flex / flock znajdziesz tutaj:

https://printexpress.pl/techniki-nadruku/termotransfer/

DTG

Nadruk cyfrowy DTG wykorzystamy na odzieży 100% bawełnianej. Możemy w tej technologii nadrukować każdą grafikę, bez większych ograniczeń. Nadruk wykonujemy na koszulkach Sols Imperial, ponieważ na nich nadruk wychodzi najlepiej. Grafika do druku w tej technologii powinna być w formatach .tiff, .png, .jpg. Kolory w RGB. Oczywiście z CMYK jak najbardziej również zrobimy nadruk, jednak kolory mogą nie zostać odzwierciedlone zgodnie z wizją klienta.

Więcej przeczytasz tutaj:

https://printexpress.pl/nadruk-cyfrowy-dtg/

Sublimacja

Tą technologię możemy wykorzystać do druku na odzieży ze znaczną przewagą poliestru w składzie (minimum 65%). Nadruk wykonuje się na białych lub jasnych tkaninach. Jest to spowodowane tym, że drukarka nie posiada białego tuszu, a więc druk wykonany na ciemnej tkaninie byłby niewidoczny. Nadruk będzie niewyczuwalny w dotyku, „wprasowany” w strukturę koszulki i zniszczy się dopiero jak zniszczy się koszulka. W sublimacji można nadrukować każdą, wielokolorową grafikę (nawet z przejściami tonalnymi). Grafika do druku w tej technologii powinna być w formatach .tiff, .png, .jpg. Kolory w CMYK.

Więcej informacji można przeczytać tutaj:

https://printexpress.pl/techniki-nadruku/sublimacja/

Subliflock

Jest to kolejna z trwalszych technik druku. Tą technologię można użyć na odzieży w dowolnym kolorze oraz zarówno na bawełnie jak i na poliestrze. Nadruk sublimuje się na folii flock, a następnie całość wgrzewa się w odzież. Możemy zatem uzyskać pełno-kolorowy wydruk wielokolowej grafiki jak i dowolnego zdjęcia. Trzeba pamiętać, że przy tej technice do grafiki trzeba dorobić obrys w taki sposób,  żeby dało się ją wyciąć ręcznie, a więc kształty nie mogą być zbyt szczegółowe czy skomplikowane  do wycięcia.  Nadruk jest wyczuwalny w dotyku (struktura “meszku”). Grafika do druku w tej technologi powinna być w formatach .tiff, .png, .jpg. Kolory w CMYK. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o tej metodzie druku?

Zapraszam do lektury:

https://printexpress.pl/techniki-nadruku/subli-flock/