Kolory CMYK czy kolory Pantone, a może RGB?
Której kolorystyki użyć przy projektowaniu mojej grafiki?
Chętnie podpowiemy Wam, co zrobić!

Najczęściej wyróżniamy trzy rodzaje zapisu kolorów: RGB, CMYK oraz Pantone.

Od tego, który zapis kolorów jest odpowiedni, zależy technologia druku, której użyjemy do wykonania docelowego nadruku. Zapytacie: a której techniki druku użyjecie do nadrukowania mojego projektu? Odpowiadamy: wszystko zależy od przedmiotu lub od rodzaju odzieży, ilości sztuk oraz ogólnego wyglądu grafiki / logo. https://printexpress.pl/projekt-do-druku-grafika-wektorowa-czy-bitmapa/

Brzmi tajemniczo?
Poniżej postaramy się rozjaśnić nieco powyższe zagadnienia.

Zapis koloru jako RGB często stosuje się w informatyce (np. palety barw w plikach html). Jest szeroko wykorzystywany w urządzeniach analizujących obraz (np. aparaty cyfrowe, skanery) oraz w urządzeniach wyświetlających obraz (np. telewizory, monitory komputerowe). Mówiąc najprościej: kolorów RGB użyjemy, kiedy chcemy zaprojektować stronę internetową lub stworzyć grafikę, która będzie oglądana na monitorze komputera. Kolorów RGB nie zadaje się grafice, która ma zostać nadrukowana na odzieży, gadżecie reklamowym czy wydrukowana na papierze. Projektując, grafikę nie należy zadawać jej kolorów RGB, ponieważ to co widzimy nawet na najlepiej skalibrowanym monitorze, nie będzie wierne kolorystycznie materiałom drukowanym. Wyjątkiem będzie nadruk wielokolorowej grafiki wykonywany techniką DTG na naszej maszynie. W tym przypadku projekty przygotowuje się w RGB, ponieważ możemy zyskać niezwykle szeroki wachlarz barw pochodnych (szerszy niż w CMYK). Dzięki czemu jesteśmy w stanie nadrukować dużo więcej odcieni pozornie tego samego koloru. Drukarka, którą posiadamy sama przekonwertuje kolory w odpowiedni sposób do pięknego wydruku.

Poprawne do druku formy zapisu kolorów to CMYK oraz PANTONE.

CMYK to zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku wielokolorowym w poligrafii i metodach pokrewnych (atramenty, tonery i inne materiały barwiące w drukarkach komputerowych, kserokopiarkach itp). Podstawowym zestawem wymienionej powyżej nazwy, jest zestaw kolorów składających się z angielskojęzycznego skrótu od pierwszych liter nazw kolorów CYAN, MAGENTA, YELLOW, BLACK. Zestaw tych 4 podstawowych barw pozwala nam na wydrukowanie każdej ilustracji, zdjęcia i grafiki, uzyskując wielokolorowy obraz. Grafiki, które będą drukowane z CMYK zapisujemy w tiff lub png, na przeźroczystym tle, w rozdzielczości 300 dpi. W niektórych przypadkach może być to również jpg, ale trzeba wiedzieć, że mogą stracić na tym kolory.

Techniki druku do jakich użyjemy zapisu kolorów w CMYK:

  • wszelakie wydruki na papierze (wizytówki, ulotki, plakaty itd.)
  • przedmioty na których wykonuje się nadruk UV (np. pendrive karta kredytowa)
  • sublimacja, można ją wykonać już od 1 szt. Jest to jedna z najtrwalszych technik druku. http://printexpress.pl/techniki-nadruku/sublimacja/
  • DTG, Wykonujemy od 1 szt. Nadruk będzie bardzo trwały.

Wiemy już, przy jakich ilościach używa się jakiej technologii w przypadku wielokolorowych grafik, które możemy nadrukować z CMYK. Przejdźmy zatem do kolorów Pantone i technik druku, w których stosuje się tą kolorystykę.

PANTONE jest to system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA. Podstawowa skala opisuje aż 1761 kolorów (a jest ich jeszcze o wiele więcej). Powstają one poprzez zmieszanie 18 pigmentów. Należy pamiętać, że ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste.

Dzięki zastosowaniu kolorów Pantone, barwy logo czy grafiki, po nadrukowaniu np.na koszulce, będą zawsze identyczne. Nie uzyskalibyśmy takiego efektu, gdybyśmy tworzyli nadruki logotypu wyłącznie z CMYKa. Każda drukarnia drukuje inaczej, stosuje farby od różnych dostawców, nie mówiąc już o maszynach, podłożu i podawaniu pigmentu. Natomiast farby pantonowskie, spełniające normy i ścisłe standardy, zawsze lub prawie zawsze mają taki sam odcień.

Jak wspomniałam wcześniej, odwzorowanie Pantonów w skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste. Dobierając Pantony w programie graficznym, absolutnie nie wolno nam polegać na tym co pokazuje monitor komputera. Monitory przekłamują kolory i często wydruk różni się optycznie od tego, co widzimy na komputerze. Aby dobrać odpowiedni kolor, należy skorzystać z fizycznie wydrukowanego, certyfikowanego wzornika kolorów Pantone (w razie potrzeby i możliwości, możecie z niego korzystać w naszym biurze). Istnieje kilka różnych wzorników w zależności od podłoża, na którym ma się wykonać nadruk. Do druku na gadżetach reklamowych oraz na odzieży wykorzystuje się kolory według skali PANTONE SOLID COATED. Grafiki, które będziemy drukować z Pantone powinny zostać przygotowane w wektorach. Gotowy projekty zapisujemy w cdr, eps lub pdf.

Techniki druku do jakich użyjemy zapisu kolorów w PANTONE SOLID COATED:

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że istnieje technika druku, w której to, jakie konkretnie kolory zadamy grafice, nie ma żadnego znaczenia. Dlaczego? Ponieważ są to odgórnie narzucone przez producenta kolory, które możemy wybrać ze specjalnej palety. Mowa tutaj o foliach flex (gładka) oraz flock (z meszkiem). Można je wykonać już od 1 szt. Jest to bardzo trwała technik druku. http://printexpress.pl/techniki-nadruku/termotransfer/

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o porady związane z wyborem odpowiedniego zapisu kolorów do druku. Gdybyście potrzebowali dodatkowych informacji, zapraszam serdecznie do kontaktu z naszym biurem.