Na to, tylko z pozoru, proste pytanie nie ma jednej odpowiedzi. To tak, jakby zapytać „jaki jest najlepszy samochód?”. Będę najbliżej prawdy twierdząc, że najlepsza gramatura koszulek, to taka, która spełnia Twoje oczekiwania.

Ale co to w ogóle jest ta gramatura?

Jak donosi Wikipedia:

Gramatura – masa (pot. „ciężar”) jednego metra kwadratowego wyrobu wyrażona w gramach. Używana w odniesieniu do papieru, wyrobów włókienniczych, innych tworzyw produkowanych w arkuszach.

No i wszystko jasne. Czyli pewnie im większa gramatura, tym lepiej, prawda? NIEPRAWDA! Przeświadczenie, że wyższa gramatura koszulki = lepsza jakość jest MITEM! Gramatura to tylko jedna z kilku cech, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze koszulki do druku i to wcale nie najważniejsza. Na końcową jakość koszulki mają główny wpływ:

 • rodzaj bawełny, przędzy
 • krój
 • konstrukcja ściągacza
 • rodzaj przeszycia
 • sposób barwienia (czarny czarnemu nierówny!)
 • indywidualny gust, grupa docelowa, aktualna moda

Ten ostatni punkt jest równie ważny jak każdy inny. Jedni wolą nosić bardziej dopasowane do ciała koszulki (slim), a inni – luźniejsze kroje. Komuś bardziej odpowiada niższa, „przewiewna” gramatura 150 gram/m2, a ktoś inny chce poczuć ciężar mięsistej bawełny 210 g/m2 lub nawet więcej. Na szczęście rynek koszulek i odzieży promocyjnej jest tak dobrze zaopatrzony, że zaspokoi nawet najbardziej wysublimowane oczekiwania. Zatem najważniejszym pytaniem na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć jest…

Do czego potrzebuję koszulek?

Z gramaturą koszulki jest jak z winem – trzeba dopasować ją do kontekstu i sposobu użycia, tak jak wino dopasowujemy do posiłku lub okazji :-) Czy jest to jednorazowa akcja promocyjna, niezobowiązujący gadżet reklamowy? Czy tworzysz własną markę ubrań? A może potrzebna Ci jest odzież robocza dla firmy albo T-shirt z własnym nadrukiem żeby zadziwić znajomych? Zazwyczaj koszulka promocyjna dla hostessy na jednorazowy event nie musi spełniać wyśrubowanych wymagań, bo nie będzie ponownie zakładana. Z drugiej strony, gadżet reklamowy przekazuje obraz Twojej firmy, więc nie może być tandetny; wymagania klientów rosną z roku na rok. Im jaśniej sprecyzujesz potrzebę, tym łatwiej będzie dopasować konkretne rozwiązanie.

Bajka o najlepszej jakości w najniższej cenie

Mam nadzieję, że nie wierzysz w bajki. Za jakość trzeba zapłacić. To jest oczywiste. Na szczęście, konkurencja na rynku odzieży jest ogromna, dlatego jest możliwe nabycie świetnej jakości koszulek w (bardzo) dobrej cenie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i czego szukać. Na rynku odzieży promocyjnej operuje kilkuset większych i mniejszych graczy. Najczęściej wybierane w Polsce marki koszulek to:

 • Stedman
 • Fruit of the Loom
 • Promostars
 • Sol’s
 • JHK
 • Gildan
 • Adler
Koszulki pod nadruk

Powiedzenie, że „koszulki firmy X są dobre/złe” jest z gruntu nieprecyzyjne i niefachowe z już przedstawionych powodów oraz z faktu, że w ramach każdej firmy produkowane są różne rodzaje T-shirtów – od najbardziej podstawowych po klasę premium. Najlepsze jakościowo koszulki wykonane są z bawełny czesanej lub półczesanej. Nie wszyscy producenci odzieży promocyjnej mają je w swojej ofercie.

Niewygodna prawda

Popularnym grzeszkiem producentów koszulek jest zawyżanie gramatury w oficjalnych materiałach informacyjnych. Poza tym, jak już wiesz, gramatura to najmniej istotny czynnik decydujący o jakości T-shirta. Dlatego nie zdawaj się na samą suchą informację, tylko sprawdź temat na własną rękę. Zamów próbki, ponoś, popierz.

Skoro to czytasz, to jesteś właśnie na dobrej drodze do oświecenia ;) Rozumiem, że to wszystko może brzmieć skomplikowanie jak na, z pozoru, tak błahą rzecz jak gramatura koszulek. Zaczynając ten wpis ostrzegałem, że nie znajdziesz tu jednoznacznych, czarno-białych odpowiedzi, bo ich po prostu nie ma. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i budżetu.

Pomacaj i wypierz

Zdradzę Ci teraz kulisy naszej firmy. Potencjalnym klientom, którzy chcą dokonać super-przemyślanego wyboru, proponujemy zamówienie próbki z 2-4 rodzajów T-shirtów. Wybieramy je znając docelowe zastosowanie koszulki. W ten sposób możesz łatwo i tanio przekonać się „organoleptycznie”, co najbardziej Ci odpowiada zanim złożysz właściwe zamówienie i wydasz budżet. Istotne jest również zachowanie koszulki po pierwszym praniu, ponieważ od rodzaju materiału będzie zależeć, czy kupisz mechacącą się „szmatę”, czy porządny T-shirt, który będzie długo służył i dobrze wyglądał po wielu praniach.

Uwaga ogólna

Nawiasem mówiąc, zauważyłem, że kobiety mają dużo niższy próg tolerancji jeśli chodzi o decyzję, czy dany T-shirt nadaje się już do wyrzucenia, czy nie. Moja dziewczyna najchętniej pozbyłaby się z szafy połowy koszulek, które według mnie są jeszcze jak najbardziej OK i które wciąż noszę z przyjemnością ;-)

Paweł Płonowski
bawełniany mnich shaolin w Printexpress.pl

Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedz się więcej!

Przeczytaj unikalne porady dotyczące różnych aspektów związanych z drukowaniem:

11 technik nadruku!

Poznaj wszystkie techniki nadruku dostępne w naszej firmie:

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie!

Nie przegapisz ciekawych informacji o drukowaniu na koszulkach i gadżetach reklamowych.

gramatura koszulek