JAK PRZYGOTOWAĆ PROJEKT DO DRUKU
Grafika wektorowa czy bitmapa?W dzisiejszych czasach początkiem każdego fizycznego nadruku jest jego komputerowa manifestacja, czyli, mówiąc po ludzku – projekt graficzny. Z zależności od techniki nadruku, projekt należy przygotować we właściwym formacie.
Poniżej znajdziesz spis najbardziej popularnych formatów plików i rodzaje nadruku w jakich mają zastosowanie.
Grafika rastrowa (bitmapowa)
Jak podaje Wikipedia:
- subli-flock
- druk cyfrowy DTG
- sublimacja
Co bardzo ważne, aby nadruk miał odpowiednią jakość, plik musi mieć wystarczającą rozdzielczość. Nie ma możliwości, aby z tak małego obrazka jak na przykładzie poniżej zrobić duży i dobrze wyglądający nadruk na całą koszulkę…

Przykładowy plik bitmapowy w zbyt małej rozdzielczości, aby bezpośrednio, bez poprawek zrobić z niego wysokiej jakości nadruk.
…no chyba, że satysfakcjonuje Cię taki efekt:

Tak (niebyt dobrze) wyglądałby nadruk przygotowany z pliku bitmapowego w zbyt małej rozdzielczości.
Plik bitmapowy można porównać do balonika. Możemy go “napompować”, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli będziemy dmuchać zbyt mocno, to balonik pęknie. Podobnie „pęknie” jakość sztucznie pompowanej bitmapy. Jak można przerobić plik, aby spełniał wystarczające normy przeczytasz poniżej w akapicie „Wektoryzacja”.
Popularne formaty zapisu plików rastrowych: JPG, PNG, TIFF, GIF, BMP
Grafika wektorowa
Za Wiki:
Największą zaletą grafiki wektorowej z punktu widzenia drukowania, jest jej skalowalność. Oznacza to, że projekt można powiększać do dowolnego rozmiaru bez utraty jakości. Bitmapa nie ma niestety takiej możliwości. Człowiek który wymyśli metodę bezstratnego podnoszenia rozdzielczości bitmapy będzie jednym z najbogatszych ludzi na świecie :)
Format pliku to nie wszystko. Liczy się sposób w jaki zapisane są w nim informacje. Przykładowo, można zapisać bitmapę w programie Adobe Illustrator lub CorelDRAW, ale nie uczyni to z niej projektu wektorowego. Oczywiście z pliku przygotowanego w formacie wektorowym można drukować bezproblemowo również we wszystkich technikach, które obsługują grafikę rastrową.
Popularne formaty zapisu plików wektorowych: CDR, AI, EPS, SVG
Wektoryzacja (trasowanie)
Wektoryzacja to proces zamiany bitmapy na wektory, które z perspektywy produkcji nadruków są bardziej uniwersalnym sposobem zapisu plików. Tak wygląda wizualizacja procesu wektoryzacji:

1. Wejściowy plik bitmapowy w niskiej rozdzielczości

2. Wektoryzacja, czyli tworzenie krzywych w programie wektorowym. Ewentualne ręczne poprawki.

3. Gotowe wektory, czyli krzywe.

4. Gotowy projekt po wektoryzacji. Można powiększać go do dowolnego rozmiaru, bez utraty jakości.

Z projektu wektorowego można wykonać nadruk dowolnej wielkości bez „pixelozy”.
Popularne programy do wektoryzacji to m.in. CorelTrace, Adobe Flash, Adobe Illustrator, Adobe FreeHand.
Proces wektoryzacji niemal każdej bitmapy deformuje jej pierwotny wygląd i najczęściej potrzebne są poprawki grafika. Tylko bitmapa przedstawiająca prosty kształt ma szanse być poprawnie przekształcona bez dodatkowych ingerencji człowieka.
Generalnie im większa rozdzielczość wyjściowego pliku rastrowego, tym łatwiej przeprowadzić jego wektoryzację. Przy plikach wyjściowych w bardzo małej rozdzielczości, projekt tworzony jest właściwie od podstaw.
Procesem odwrotnym do wektoryzacji jest rasteryzacja grafiki. W tym przypadku nie potrzeba specjalnych umiejętności graficznych i najczęściej cały proces sprowadza się do prostego zapisania pliku w pożądanym formacie.
Właściwie przygotowany plik stanowi punkt wyjścia do każdego rodzaju nadruku. Warto przyłożyć się do tego etapu lub powierzyć go profesjonalnemu grafikowi, bo od jakości pliku zależy końcowy wygląd nadruku.
Podobne artykuły
Nasze realizacje
















































Skontaktuj się z nami, nie gryziemy !
Szybka wycena, odpowiadamy na wszystkie pytania.