Możesz zobaczyć je dziś praktycznie wszędzie. Idealne zarówno na prezent dla bliskich, jak i jako reklama Twojej firmy.

Kubki z nadrukiem to połączenie gadżetu i rzeczy praktycznej. W końcu większość z nas lubi pić swoją poranną herbatę lub kawę właśnie z kubków. Właśnie dzięki swojej praktyczności, obdarowani kubkami będą zadowoleni, pomimo tego że znajduje się na nich reklama Twojej firmy. W tym przypadku mało kto będzie narzekał.

W jaki jednak sposób powstają kubki z nadrukami? Jest wiele sposobów ich produkcji takich jak wypalanie w piecu, a nawet piaskowanie nadruków w samej strukturze kubka. W ten sposób powstają nadruki wyżłobione w powierzchni. Najpopularniejszą formą jest jednak drukowanie kubków metodą sublimacyjną. Do tego typu produkcji potrzeba 3 rzeczy:

  • Specjalnego kubka z powłoką polimerową
  • Prasy do wygrzewania kubków
  • Nadruku wykonanego na papierze sublimacyjnym

W teorii wydawać się to może proste, ale do zrobienia kubka idealnego droga jest kręta i wyboista, niczym szosa w małej gminie. Pierwszym i bardzo ważnym etapem jest przygotowanie projektu. Musi mieć on odpowiednie rozmiary oraz rozdzielczość, tak aby zmieścił się idealnie na naszym kubku, oraz był po wygrzaniu odpowiednio ostry i nasycony. Naszym modelem w tym tutorialu został Hulk, którego przygotowywaliśmy w związku z premierą nowych Avengers.

Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl

Kiedy projekt jest już gotowy (pamiętajcie o lustrzanym odwróceniu go w programie, inaczej wszystkie teksty będą odwrócone i nieczytelne) możemy spokojnie wydrukować go na drukarce sublimacyjnej, z załadowanym już wcześniej papierem sublimacyjnym. Kiedy drukarka będzie toczyć bitwę, my przygotujemy puste kubki i włączymy prasę.

Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl

Kiedy już nasza płachta jest zadrukowana, możemy porozcinać poszczególne elementy i uważnie nakleić na powierzchnie przygotowanych wcześniej kubków. Papier musi ściśle dolegać do kubka, inaczej nadruk będzie wyglądał jak sztuka nowoczesna, a tego wszyscy wolelibyśmy uniknąć :) Zauważysz pewnie, że kolor projektu zupełnie różni się od tego co widziałeś na ekranie komputera. Spokojna głowa, wszystko jest w porządku. Po wygrzaniu projektu na kubku kolory wrócą do pierwotnej postaci.

Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl
Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl

Kiedy nasze kubki są już przygotowane, a prasa nagrzana do podanej przez producenta temperatury, ostrożnie wkładamy kubek do komory grzewczej (tak aby nie podważyć nigdzie przymocowanego papieru) i zaciskamy klamrę. W tym momencie polimerowa powierzchnia kubka, przyjmować będzie tusz z papieru na zasadzie sublimacji. Tusz zamieni się w gaz z pominięciem stanu cieczy i „wdrukuje” w kubek.

Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl

Kiedy już maszyna oznajmi nam koniec procesu wgrzewania nadruku, dochodzimy do bardzo ważnego momentu. Musimy kubek jak najszybciej wyjąć i bardzo ostrożnie i jak najszybciej zdjąć z niego papier sublimacyjny.

Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl

Następnie powyższe czynności powtarzam tyle razy, ile chcemy ostatecznie uzyskać kubków. Ustawiona obok siebie armia Hulków, prezentuje się wyśmienicie.

Jak powstają kubki z nadrukiem - Printexpress.pl

Kubki z nadrukami w technice sublimacji są bardzo odporne na ścieranie i mycie. Prędzej zakończą swoje życie tłukąc się na podłodze, niż wyblakną albo zetrą się. Oczywiście odradzamy wycieranie ich papierem ściernym, powyższe zachodzi tylko przy normalnym używaniu kubków ;)

Jak pewnie zauważyłeś, robiliśmy nadruk na kubku białym, ale czy istnieje możliwość drukowania sublimacyjnego na kubkach w innych kolorach? W tym celu stworzono specjalne kubki z ramką. Kubek produkowany jest w już z góry określonym kolorze, a zostawiona jest tylko ramka z naniesionym polimerem. Należy projekt przygotować w ten sposób, aby wkomponował się w otaczające go tło. W ten sposób istnieje również możliwość drukowania kubków czarnych.

Niewątpliwą zaletą kubków z nadrukiem sublimacyjnym jest niewielki koszt wytworzenia kubka, oraz przede wszystkim możliwość produkcji już od jednej sztuki. Jest więc tak jak pisałem na początku. Sprawdzą się zarówno jako gadżet reklamowy, jak i jako prezent dla najbliższych.

Mega kubki i kufle

Dokładnie tą samą techniką nadruku wykonujemy mega kubki o pojemności 450 ml i kufle do piwa. Wykonujemy je już od jednej sztuki!

Podobne artykuły i strony: