Projektowanie koszulek to temat-rzeka. Jeśli chcesz po po prostu zrobić koszulki z nadrukiem na prezent, albo wystarczy Ci prosty projekt z samych liter, to przy minimalnych umiejętnościach jesteś w stanie sam go stworzyć w dowolnym programie graficznym. Natomiast jeśli potrzebujesz czegoś więcej, poniższej dowiesz się:

  • jak możesz mieć super projekty za niewielkie pieniądze
  • gdzie znaleźć sprawdzonych grafików i ilustratorów do wymagających zadań
projektowanie koszulek

W naszej firmie bardzo często sami korzystamy z poniższych serwisów i polecamy je każdemu, komu potrzebne są projekty koszulek lub gadżetów reklamowych.

1. Undergroundowe podejście

Oczywiście, możesz użyć Google Images, wpisać dowolny pomysł na koszulkę i „wziąć” projekt z internetu. O ile robisz koszulki z nadrukiem dla siebie lub swoich przyjaciół, nie jest to najgorsze rozwiązanie. Trochę inaczej mają się sprawy, gdy chcesz stworzyć własną markę ubrań lub zamówić nadruki firmowe. Wtedy w grę wchodzą prawa autorskie.

2. Projekty „po znajomości”

Jakże często słyszałem tą historię: „mój kolega jest grafikiem…”. Pół roku później projektu wciąż ani widu, ani słychu… ;-) Prawda jest taka, że 95% „znajomych grafików” raczej prędzej niż później zawiedzie. Zazwyczaj już na samym początku współpracy lub niedługo potem. Dlaczego? Nie wiem, tak po prostu zbudowany jest wszechświat. Są pewne zagadki kosmosu, na które nigdy nie poznamy odpowiedzi i to jest właśnie jedna z nich. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś w wyjątkowych 5%, gdzie znajomy grafik zrobi Ci wymarzony projekt „po znajomości”, sprawdź swoje szczęście… a potem wróć do dalszej lektury.

Wybacz mój surowy realizm, ale jest on poparty wieloletnim doświadczeniem własnym i obserwacjami otoczenia. Okazuje się, że projekty „po znajomości” są w ogólnym rozrachunku o wiele bardziej kosztowne, spóźnione i powodujące więcej komplikacji niż skorzystanie z już istniejących rozwiązań.

3. Profesjonalne projekty

Dzielą się na dwie kategorie:

a) projekty na zamówienie

Jeśli szukasz indywidualnego rozwiązania i chcesz mieć projekt w 100% dla siebie, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych grafików i ilustratorów. To rozwiązanie jest zazwyczaj najdroższe, ale gwarantuje Ci że nie znajdziesz takiego samego projektu u kogoś innego.

W naszej firmie przy prostych, ale również bardziej wymagających zleceniach możesz zamówić również wsparcie graficzne.

Jedną z najbardziej oczywistych form znalezienia profesjonalnego grafika jest zasięgnięcie języka wśród znajomych co, w dobie Facebooka i Instagrama, może być skuteczną metodą. Może też powodować opisane powyżej komplikacje i ograniczać wybór, a po co ograniczać się, kiedy do dyspozycji mamy cały świat dobrych grafików, którzy tylko czekają na Twoje zlecenie.

Warto przejrzeć serwisy zrzeszającego porfolio ludzi z całego świata. Do najbardziej popularnych należą:

Zaletą tych portfolio jest dostęp do naprawdę wyjątkowych grafików z całego świata. Wadą może, acz nie musi, być szybkie dogadanie się co do szczegółów współpracy. Na początku nie wiesz z jakim typem człowieka masz do czynienia i możesz stracić sporo czasu na ustalenie konkretów. Innymi słowy, może wystąpić opisany powyżej efekt „znajomego grafika”. Oczywiście możesz mieć szczęście i od razu trafić w przysłowiową 10-tkę na kompetentnego, skorego do współpracy i cenowo dostępnego profesjonalistę.

Jeśli zależy Ci na szybkości i jakości, a nie masz czasu, ani ochoty przejmować się, czy dany artysta ma akurat wenę twórczą, czy chandrę, warto rozważyć zlecenie przez platformy dedykowane łączeniu klientów z profesjonalnymi grafikami gotowymi do pracy 24 godziny na dobę.

Takie miejsca to m.in:

Jak w praktyce wygląda zamawianie projektu? Trzeba przyznać, że dość imponująco. W serwisie 99designs tworzysz zlecenie, niejako konkurs, w którym opisujesz swoje zapotrzebowanie. Szybko otrzymujesz konkretne projekty od wielu różnych grafików (!). Teraz jedyne co musisz zrobić to wybrać projekt, który podoba Ci się najbardziej. Oczywiście możesz zgłosić ewentualne poprawki.

Im większe wynagrodzenie (nagrodę) zaoferujesz, tym lepsi graficy przyślą swoje propozycje. Dodatkowo będzie zależało im na jak najsprawniejszym i bezproblemowym wykonaniu zlecenia, bo każdy ma założone konto, do którego można przypisać swoje uwagi niczym komentarz na Allegro. Korzystając z platform graficznych z pewnością unikniesz „efektu po znajomości„.

Może jednak okazać się, że korzystanie z dedykowanych usług graficznych w wypadku Twojego projektu nie będzie konieczne. W końcu, żeby wykopać dziurę nie zawsze potrzebujemy koparki. Jest wiele zadań, przy których łopata jest bardziej użyteczna i bardziej ekonomicznie uzasadniona. Poznaj zatem drugie rozwiązanie, które kosztuje mniej, a może mieć równie dobry efekt co indywidualny projekt czyli:

b) gotowe projekty ze stocków

Stocki to banki gotowych zdjęć, ilustracji i projektów. Największe mają w swoich bazach miliony obrazów. Przykładowe stocki to m.in.:

Przy kupowaniu projektów ze stocków zwróć uwagę na format kupowanego pliku (bitmapa czy wektor) oraz co możesz robić z kupionych obrazem w ramach licencji. Na przykład, czy możesz wprowadzać modyfikacje w projekcie. Zazwyczaj dostępne są dwa rodzaje licencji:

  • na własny użytek
  • do dalszej odprzedaży

Jeśli chesz kupić projekt na koszulki z nadrukiem lub inny gadżet, który będziesz chciał sprzedawać, upewnij się, czy dany stock wymaga do tego celu zakupu licencji rozszerzonej.

Projekty ze stocków może kupić każdy. Dlatego może okazać się, że ktoś inny kupi taki sam projekt, co Ty i będzie produkował podobne produkty. W większości wypadków to czysto akademicki problem, ale warto mieć tą kwestię na uwadze przy podejmowaniu decyzji o zakupie projektu.

Powyższy tekst powstał na podstawie wielu lat doświadczenia. Niech nie zwiedzie Cię jego krótka forma i pozorna prostota. W końcu po co odkrywać koło na nowo, kiedy można skorzystać z błędów i osiągnięć innych?

Inne artykuły o projektowaniu nadruków

Marki świata

Potrzebujesz projektu wektorowego z logo firmy, marki lub istniejącej organizacji? Skorzystaj z największej na świecie bazy logo – Brands of the World. Jeśli przykładowo chcesz zrobić nadruk dla fan klubu ukochanej marki lub drużyny, ten serwis będzie Twoim zbawieniem.

Identyfikacja wizualna

Czasami nie warto wydawać tysięcy złotych na księgę identyfikacji wizualnej. Projekty ze stocków mogą spełnić swoje zadanie za nieporównywalnie mniejsze pieniądze.

Love logo

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu grafiki od strony koncepcyjnej (szczególnie logo), polecamy serwis Logo Design Love. Bieżące informacje i ciekawostki z branży graficznej, a także porcja solidnej wiedzy i inspiracji.

Przykładowe projekty graficzne ze stocków. Można łatwo dostosować je na logo jakiego potrzebujesz.

Logo ze stocków? Czemu nie!

Przykładowe projekty graficzne ze stocków (w tym przypadku fotolia). Można łatwo przerobić je na logo jakiego potrzebujesz. Na powyższym przykładzie można łatwo stworzyć retro-logo, ale serwisy stockowe obfitują w projekty w dowolnej stylistyce.

Polub nas na Facebooku i Instagramie: