Czy nadruk DTF jest trwały?

Czy nadruk DTF jest trwały?

Nadruk DTF to nowy rodzaj procesu drukowania, który od 2019 roku stał się popularny na całym świecie i zajmuje bardzo ważną pozycję w branży drukarskiej. Czy więc DTF jest naprawdę tak dobry? W porównaniu z tradycyjnym procesem drukowania? Jaka jest trwałość kolorów nadruków DTF? Jakie czynniki wpływają na jakość nadruków DTF?

Z naszego doświadczenia wiemy, że aby otrzymać wysokiej jakości nadruki DTF trzeba bardzo dobrze opanować kilka podstawowych czynników, które mają znaczący wpływ na efekt końcowy.
Wymienimy trzy najważniejsze:

1. Wysokiej jakość atrament
Jakość atramentu DTF jest niezwykle ważna. Tusze dostępne na rynku do druku cyfrowego są bardzo różne. Dużo drukarni niestety kieruje się tutaj głównie ceną i najczęściej pracują na tych z najniższej półki. A wiemy już, że jakość tuszy ma ogromny wpływ na kolor nadruku, na trwałość koloru i wytrzymałość druku podczas wielokrotnego prania.

2. Rodzaj kleju oraz czas utrwalania w tunelu grzewczym
Ważnym punktem jest rodzaj kleju. Niestety nie ma innego wyjścia na sprawdzenie jego jakości jak testy, próby i znowu testy. Trzeba wypróbować kleje, które są dostępne na rynku, najlepiej z różnych źródeł dostaw, i dobrać ten który będzie najbardziej kompatybilny z folią, drukarką i waszymi ustawieniami na prasie i tunelu. Czas utrwalania w piecu tunelowym jest równie ważny przy ustawieniach. Ponieważ klej musi dobrze związać się z tuszami na folii.  

3. Temperatura utrwalania
Aby otrzymać nasycone kolory potrzebne są wielokrotne testy z temperaturami wgrzewania na prasie. Nie zliczymy ile sami takich testów wykonaliśmy:)

Różne tkaniny, różne tusze i różne procesy druku mają różne temperatury utrwalania. Jeśli temperatura jest zbyt niska, nadruk już po pierwszym praniu będzie pękał i odchodził od materiału. Zbyt wysoka może uszkodzić tkaninę. Zatem dopasowanie idealnej temperatury wgrzewania ma kluczowe znaczenie na jakość nadruku.

Kiedy zostaną dobrze opanowane te czynniki to wszystkie nadruki DTF będą bardzo dobre jakościowo. Na tyle, że spokojnie mogą stanąć przy sitodruku pod kątem jakości. Pranie im nie straszne, kolory wciąż będą nasycone, a nadruk nie będzie pękał ani odchodził od materiału.

Oczywiście do tych wspomnianych czynników można dodać jeszcze kilka innych, jak np. drukarka jaką dysponuje drukarnia, ale to już temat na nowy artykuł.

Jeśli chcesz sprawdzić nasze możliwości nadruków. To serdecznie zachęcamy. Wystarczy wysłać do nas maila na: info@printexpress.pl wraz z załączonym plikiem. Zrobimy Ci szybką wycenę i podamy przybliżony czas realizacji.