Druk DTF – wady i zalety

Druk DTF – wady i zalety

Nadruki wykonane metodą cyfrową DTF (Direct to Film), mają żywe kolory i wyraźne elementy grafiki. Z wyglądu przypomina sitodruk. Koszulki z nadrukiem DTF są przyjemne w dotyku, a atrament jest trwały na różnych materiałach.

Jeśli mamy przyrównać z inną metodą cyfrową, mianowicie z DTG, to jedną z wad druku DTG jest to, że wymaga on etapu obróbki wstępnej. W przypadku druku DTF nie jest to konieczne. Aby nanieść wstępnie zadrukowany wzór na odzież, należy ją tylko wydrukować na drukarce przystosowanej do tej metody, w naszym przypadku jest to drukarka Brother GTX PRO i wprasować za pomocą prasy termicznej w odzież. Nie jest wymagana żadna obróbka wstępna. Poniżej przedstawimy niektóre wady i zalety druku DTF.

Jak wygląda proces drukowania?
Do druku DTF trzeba zastosować specjalną folię transferową. Drukarka drukuje obraz, bezpośrednio na niej. Po zadrukowaniu przez drukarkę folii transferowej nakładany jest specjalny klej w proszku. Następnie folia jest przenoszona do pieca, aby klej związał się z atramentem. Po tym procesie nadruk jest przenoszony z folii, za pomocą prasy termicznej, w koszulkę bądź inną odzież. Wszystko zajmuje bardzo mało czasu i jest łatwe do zastosowania.

Dodatkowe zalety DTF
Małe napisy i skomplikowane linie grafik mogą być dobrze odtworzone przy użyciu technologii DTF. Zastosowanie druku bezpośredniego na folii eliminuje również problemy związane z trwałością kolorów. Po wyschnięciu farby, kolor nigdy nie wyblaknie ani nie zmieni się. Drukowanie na folii przy użyciu drukarki DTF daje ostrzejsze obrazy niż techniki konwencjonalne.

Wady i zalety druku DTF
Korzyści drukarek DTF obejmuje:
– Wyjątkowa jakość druku:
Druk DTF na tkaninie daje niesamowity efekt wysokiej rozdzielczości o nasyconych kolorach. Idealnie sprawdza się przy grafikach które mają przejścia tonalne oraz wiele kolorów. Jak i również przy drukowaniu zdjęć na odzieży.
– Wszechstronność:
Druk DTF ma dość szerokie zastosowanie jeśli chodzi o produkt jak i materiał. Bawełna, jasny poliester, dżins, czapki, torby reklamowe, bluzy, kurtki softshellowe.
– Personalizacja:
Ponieważ drukarki DTF mogą drukować wzory, zdjęcia i teksty na tkaniny w różnych kolorach, zapewniają duży stopień personalizacji.

– Koszulki:
Do druku DTF nadają się koszulki bawełniane w każdym kolorze. Nie ma ograniczeń kolorystycznych.

Kilka możliwych wad druku DTF:
– Koszt drukarki:
Wysokie koszta początkowe na drukarkę DTF (w naszym przypadku jest to drukarka Brother GTX PRO) ma znaczący wpływ na cenę samego druku DTF
– Cena atramentu:
Wysokie zużycie atramentu w drukarkach DTF może być również istotnym czynnikiem wpływającym na wysoki koszt druku. Jednak, trzeba tutaj bardzo mocno podkreślić, że taka wysoka półka jeśli chodzi o samą drukarkę jak i atramenty do niej, dają niepowtarzalny i wyjątkowy efekt wydruku na koszulkach. Praca na oryginalnych, markowych atramentach daje nam gwarancję trwałości nadruki.
Czas drukowania:
Drukarka drukuje w dobrym tempie, jednak przy dużych ilościach ten czas okazuje się być znaczący przy kalkulacji czasu realizacji całego zamówienia.


Czy druk DTF jest dobrej jakości?
Druk DTF jest powszechnie uważany za wysoki standard druku na tekstyliach. Tkaniny zadrukowane przy użyciu DTF dobrze zachowują się w praniu. Efekt końcowy na odzieży jest bardzo przyjemny w dotyku. Otwiera to wiele możliwości projektowania i wykonywania unikalnych nadruków na różnych tkaninach.

Należy również pamiętać, że jakość druku na drukarce DTF może się różnić w zależności od maszyny i atramentu. Wydruki lepszej jakości będą wykonane przy użyciu drukarek DTF i atramentu z wyższej półki, co wpływa ostatecznie na koszty druku. Niemniej jednak, druk DTF jest powszechnie uważany za bardzo dobrą jakość wielokolorowego druku na tkaninie.