Jak przygotować plik do druku?

Jak przygotować plik do druku?

Wiele osób zastanawia się co trzeba zrobić, aby przygotować poprawną grafikę do druku. Mało kto wie, jakie elementy składają się na jakość pliku tak, aby po przesłaniu do drukarni nie budził żadnych zastrzeżeń.

Format pliku

Ze względu na oprogramowanie graficzne, z którego korzysta grafik i nasza drukarnia, kluczowe będzie zapisanie pliku we właściwym formacie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych błędów. Akceptowane przez nas formaty to .cdr, .eps, .ai, .pdf, .png, .jpg. Nie pracujemy na plikach .svg, ponieważ nie współpracują poprawnie z naszymi programami graficznymi.

PDF, CDR, EPS, AI

Grafika do druku najlepiej sprawdza się, kiedy jest przygotowana wektorowo, a napisy są zamienione w krzywe. Najczęstszym formatem zapisu grafiki wektorowej jest format .pdf, ale mile widziane są również dołączone pliki .cdr, .eps oraz .ai.  Praca w programach graficznych typu Corel czy Adobe Illustrator pozwala na zapis grafiki wektorowej, co ma znaczenie, gdy projekt ma być wydrukowany w różnych rozmiarach, gdyż modyfikacja rozmiaru grafiki nie wpływa negatywnie na jej jakość. Zapis wektorów sprawdzi się przy takich technikach druku jak flex i flock, sitodruk czy haft oraz tłoczenie, tampondruk i grawer przy gadżetach reklamowych.

JPG, PNG lub TIFF?

Te formy zapisu są również akceptowane. Należy jednak pamiętać, by grafikę zapisać jako duży obraz, o rozdzielczości 300 ppi, bo inaczej może pojawić się tzw. „pikseloza”, czyli nieostrość, co będzie widoczne w druku. Grafiki zapisane do .jpg najlepiej sprawdzą się przy druku sublimacją oraz subliflocku, natomiast zapis .png (najlepiej z transparentnym tłem) nada się do druku cyfrowego DTF. Grafiki zapisane do .tiff również nadają się do druku, ale ich waga jest zazwyczaj bardzo duża, więc radzimy unikać tej formy zapisu 😉

CMYK czy RGB, a może PANTONE?

Kolory nadruku zależą od techniki druku, jakiej chcemy użyć. Przy sublimacji oraz subliflocku należy zadać kolory CMYK. Natomiast do druku cyfrowego, w przypadku naszej drukarki BROTHER GTX PRO, najlepiej wychodzą kolory zadane w RGB (pomimo, że wydruk jest CMYK) – wiemy, że to pokręcone, ale tak po prostu jest 😉 Natomiast do sitodruku oraz tampondruku należy podać kolory w Pantone Solid Coated, ponieważ farby są mieszane według specjalnych proporcji podanych we wzorniku Pantone. Pozostały nam jeszcze dwie techniki druku na odzieży, czyli folie flex i flock. W przypadku termotransferu nie ma znaczenia, jakie kolory zadamy grafice, ponieważ wspomniane folie mają już odgórnie narzucone kolory przez producenta, a my je jedynie tniemy na ploterze i wgrzewamy w odzież za pomocą prasy.

Nadruk cyfrowy – różnica w druku RGB a CMYK

Rozdzielczość 300 ppi co to znaczy?

Znaczy to, że Twoja grafika zostanie wydrukowana w bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu unikamy „pikselozy” oraz wszelkich nieostrości. Im większa wielkość / rozdzielczość grafiki, tym lepszy wydruk. Nie przesadźmy jednak przy zapisie stworzonej przez siebie grafiki 😉 300 ppi wystarczy w zupełności.

300ppi vs 50 ppi